Prof. Dr. Nur ARSLAN


ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI ANABİLİM DALI
nur.arslan@deu.edu.tr
Lisans  İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi  1993
Tıpta Uzmanlık  Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı  1998
Yandal ihtisas  Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı  2002
Doçent  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları  2005
Profesör  Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi  2010
Yandal ihtisas  Sağlık Bakanlığı Çocuk Sağliği ve Hastaliklari Anabilim Dali Çocuk Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı  2012

ARAŞTIRMA ALANI

1.Alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı, enflamasyon ve adipokinler.

Alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı (non-alcoholic fatty liver disease: NAFLD) alkol tüketimi yokluğunda karaciğerde yağ birikmesidir. Çocuklarda, yaygın olarak obezite ve insülin direnci ile ilişkilidir ve çocuklukta obezite sıklığı giderek artmakta olduğundan, dünyada da giderek büyüyen bir sorundur. Adipokinler ve sitokinler arasındaki denge bozulması bireyde, proinflamatuvar bir durumu ortaya çıkarır ve genellikle insülin direnci ile beraber görülür. Tüm bu süreçler, hem NAFLD patogenezinde hem de sürecin ilerleyerek alkolik olmayan steatohepatit (non-alcoholic steatohepatitis: NASH) ortaya çıkmasında önemli roller oynarlar.

Mevcut araştırmalarımızda enflamatuvar belirteçler ve farklı adipokinlerin obezite, yağlı karaciğer hastalığı ve insülin direnci gelişimi üzerindeki rolleri araştırılmaktadır.

2.Doğuştan metabolik hastalıklar ve enflamasyon

3.Hasta çocuklarda beslenme ve beslenme bozuklukları


SEÇİLMİŞ YAYINLAR

  1. Arslan N, Büyükgebiz B, Öztürk Y, Çakmakçı H. Fatty liver in obese children: prevalence and correlation with anthropometric measurements and hyperlipidemia. Turk J Pediatr 2005;47:23-27.
  2. Demircioğlu F, Koçyiğit A, Arslan N, Cakmakçi H, Hizli S, Tuncel SA. Intima-media thickness of carotid artery and susceptibility to atherosclerosis in obese children with nonalcoholic fatty liver disease. J Pediatr Gastroenterol Nutr 2008;47:68-75.
  3. Arslan N, Makay B. Mean platelet volume in obese adolescents with nonalcoholic fatty liver disease. J Pediatr Endocrinol Metab 2010;23:807-813.
  4. Arslan N, Erdur B, Aydın A. Hormones and cytokines in childhood obesity. Indian Pediatr 2010;47:829-39.
  5. Irun P, Mallen M, Rodriguez-Sureda V, Alvarez-Sala LA, Arslan N, Bermejo N, Guerrero C, Perez de Soto I, Villalon L, Dominguez C, Giraldo P, Pocovi M. Identification of seven novel SMPD1 mutations causing Niemann-Pick disease types A and B. Clin Genet 2013;84;356-361.

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful